Etkili Çalışma Takvimi Oluşturma Rehberi

Etkili Çalışma Takvimi Oluşturma Rehberi

Etkili işgücü yönetimi, herhangi bir işletmenin veya şirketin başarısında büyük bir rol oynar. Ve bunun önemli bir yönü , çalışanların çalışma programlarını oluşturmak ve ayarlamaktır; bu da yöneticilerin ve işverenlerin etkili çalışma programlarının nasıl oluşturulacağını ve yönetileceğini anlamasını çok önemli hale getirir. Çalışma programları verimliliği optimize edebilir, çalışanların iş memnuniyetini koruyabilir ve hatta geliştirebilir, aynı zamanda işinizin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayabilir.

Çalışma programları her profesyonelin yaşamının omurgasıdır. Çalışanın görevlerine ve iş pozisyonuyla ilgili diğer iş yükümlülüklerine nasıl ve ne zaman zaman ayırmasının beklendiğini ana hatlarıyla belirtirler . Bu tarifeler iş sözleşmesindeki spesifikasyonlara uygun olmalıdır. Çalışma programları sektörler arasında önemli ölçüde değişiklik gösterebilir ve şirketlerin politikalarına, çalışanın gerçekleştirdiği işin niteliğine ve daha fazlasına bağlı olabilir.

Çalışma Takvimi Nedir Nasıl Yapılır?

Çalışma takvimi, bir kuruluş için çalışma ve çalışma dışı zamanları tanımlar. Her iş günü için çalışma saatlerini, her hafta için çalışma günlerini ve tatiller gibi istisnaları belirtir. Her biri kendi zaman dilimine, çalışma saatlerine ve istisnalara sahip birçok iş takvimi tanımlayabilirsiniz. İş takvimleri görevlerin planlanmasında kullanılır.

Her kullanıcı yalnızca bir iş takvimine ait olmalıdır. İş takvimi bir kullanıcı için kullanıcı ekle/düzenle ekranından veya toplu düzenleme ekranından ayarlanabilir. Her projenin varsayılan bir iş takvimi vardır. Tüm tarihler bu iş takviminin zaman dilimine göre gösterilir. Varsayılan çalışma takvimi, bir proje için ekleme/düzenleme ekranından ayarlanabilir.

Takvim Oluşturma Nasıl Yapılır?

Web’de takvim özellikleri sunan çok sayıda araç vardır; size en uygun şablonu seçmekten çekinmeyin. Ancak yeni bir yazılımı benimsemek zaman alıcı olabileceğinden içerik takviminiz basit bir e-tablo kadar basit olabilir. İçeriği tüm organizasyonla birlikte planlıyorsanız takvimin bir paylaşım seçeneği olmalıdır. Örneğin, ücretsiz Google E-Tablolar aracını kullanarak, içerik oluşturmaya katılan herkesin sayfayı kendi bilgisayarında düzenleyerek yorum ve fikir eklemesine olanak tanıyan bir takvim şablonu oluşturabilirsiniz. İçerik takviminiz ekibinizin özel ihtiyaçlarına göre oluşturulabilir ancak en azından aşağıdaki bilgileri içermelidir:

  • İçeriğin yayınlanacağı kanal
  • Konu
  • İçerik türü
  • Yayınlanma tarihi ve saati
  • Yetkili kişi
  • Takip: İçerik programa göre yayınlandı mı?

Bir Projenin Çalışma Takvimi Nedir?

Bir proje programı, bir projenin zamanında tamamlanabilmesi için görevleri, kaynakları ve son tarihleri ideal bir sırayla düzenleyen bir zaman çizelgesidir. Proje programları, proje yöneticilerinin görevlerin, kaynakların ve maliyetlerin ilerlemesini gerçek zamanlı olarak izlemelerine olanak tanıyan temel özelliklere sahip proje planlama yazılımı ile oluşturulur ve izlenir.

Proje programları, proje planlama aşamasında oluşturulur ve program planının, program taban çizgisinin, çıktıların ve gereksinimlerin belirlendiği bir proje planının oluşturulması için çok önemlidir. Proje takvimi, projenin yürütme aşaması boyunca proje ekibine rehberlik etmek üzere tasarlanmıştır.

Bir program oluştururken, proje programı örnekleri ve ücretsiz bir proje programı elektronik tablosu sunan bir proje programı şablonu kullanabilirsiniz. Şablon sizi yalnızca bir yere kadar götürebilir. Bir proje programı sadece her proje için çalışan standart bir zaman çizelgesi değildir.

Zamanlama sürecine dahil olan farklı proje planlama teknikleri ve proje planlama araçları vardır. Ayrıca, her projenin farklı kaynakları, zaman çizelgeleri, kapsam hususları ve program yönetim planında dikkate alınması gereken diğer benzersiz değişkenleri vardır.

Proje yönetim yazılımının kullanılması, programı, ilerlemeyi izlemek için Gantt çizelgeleri, gösterge tabloları ve raporların yanı sıra iş akışlarını yönetmek için kanban panoları gibi diğer proje yönetim araçlarına entegre eder. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-mail listemize kayıt olun!

En yeni içerik ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için kaydolun.

Top