Kişilik Envanteri Testleri Nasıl Uygulanır? & Uygulama Yöntemleri ve Avantajları

Kişilik Envanteri Testleri Nasıl Uygulanır? & Uygulama Yöntemleri ve Avantajları

Hepimiz adayların mülakat sürecinin her adımında başarılı olduğu ve bir tür test talep edilene kadar işin hazır göründüğü durumları görmüşüzdür. Pek çok aday bu ekleme karşısında hazırlıksız yakalanır, ancak tek tedirgin edici faktör “test” kelimesinin seçimidir. Kişilik testi, insan kişiliğini değerlendirmek için kullanılan bir araçtır. Kişilik testi ve değerlendirmesi, insanların çeşitli durumlarda sergilediği karakteristik özelliklerin kalıplarını ölçmek için tasarlanmış teknikleri ifade eder.

Kişilik envanteri testleri işverenlerin işe almadan önce adaylarını daha fazla incelemelerine olanak tanıyan geçerli ve adil bir uygulamadır. Her ne kadar role özel testler bugünlerde her mülakatın beklenen bir parçası olsa da, kişilik testleri sürece yeni bir eklenti olarak işverenlere adayın davranışları, becerileri ve kişiliği hakkında daha hedefe yönelik içgörüler sağlıyor.

İşverenler veya işe alım uzmanları için adayları iki kez taramak ve işe aldıkları kişilerin kuruluşlarına mükemmel şekilde uyan kişiler olduğundan emin olmak oldukça etkili bir yaklaşımdır. Bu nedenle kişilik testleri, personel tarama süreçlerinden biri olarak dünyanın dört bir yanındaki şirketler tarafından yaygın bir şekilde benimsenmiştir.

Kişilik Envanteri Testinin Avantajları

Kişilik testleri, adayların kültür uyumunu, belirli pozisyonlara uygunluğunu ve ekip performansını doğrudan etkileyen, onları neyin motive ettiği, düşünme süreçleri, iletişim tercihleri ve tutumları gibi önemli niteliklerini ortaya çıkarabilir.

Çoğu insanın hala evden çalıştığı ve birbirleriyle yakın temas kuramadığı bir dünyada, kişilik testleri çevrimiçi kanallar üzerinden yapılabilir ve anında işleme alınabilir. Test sonuçlarını evinizdeki konforunuzda birkaç göz kırpma süresi içinde alabileceksiniz.

Weoll İle Doğru İletişimi Başlatın

Çalışanlarınız ve potansiyel çalışanlarınızla doğru iletişimi etkili şekilde yürütmek için şirketinizin ihtiyaç duyduğu çözümler sunuyoruz. Baştan uca kurum içi iletişim süreçleri ile kurumunuzun tüm katmanlarındaki çalışanlarıyla iletişime geçebilir, hızlı şekilde geri bildirim alabilirsiniz. 

İşe Alımda Kişilik Envanteri Testi

İşe alımlarda kullanabileceğiniz birçok kişilik testi türü vardır. Bunlardan bazıları diğerlerine göre daha popüler ve yaygın olarak kullanılmaktadır. İşte bilmeniz gerekenler:

Beş Faktör Kişilik Envanteri Nedir?

En bilimsel ve araştırmaya dayalı kişilik testlerinden biridir. Kişiliğin beş geniş boyutunu ölçer: 

  • Deneyime açıklık (ne kadar meraklı ve yaratıcı olduğunuz), 
  • Vicdanlılık (ne kadar düzenli ve güvenilir olduğunuz), 
  • Dışadönüklük (ne kadar dışa dönük ve sosyal olduğunuz), 
  • Uyumluluk (ne kadar işbirlikçi ve arkadaş canlısı olduğunuz) 
  • Nevrotiklik (duygusal olarak ne kadar istikrarlı ve sakin olduğunuz). 

Her boyutun, kişilik özelliklerinizi daha da tanımlayan altı yönü vardır. Örneğin, açıklığın bazı yönleri hayal gücü, zeka ve maceraperestliktir. 

Myers-Briggs Kişilik Göstergesi Nedir?

MBTI, dünyadaki en popüler ve en yaygın kullanılan kişilik testlerinden biridir. Carl Jung’un psikolojik tipler teorisine dayanmaktadır.

DISC Kişilik Envanteri Nedir?

Bu, işe alım için dört davranış tarzını ölçen basit ve pratik bir kişilik testidir:

  • Baskınlık (sorunlarla ve zorluklarla nasıl başa çıktığınız)
  • Etkileme (başkalarını nasıl etkilediğiniz ve ikna ettiğiniz)
  • Kararlılık (değişim ve hız ile nasıl başa çıktığınız)
  • Uyum (kurallar ve prosedürlerle nasıl başa çıktığınız)

Her stilin kendine özgü güçlü ve zayıf yönlerinin yanı sıra tercih edilen çalışma ortamları ve iletişim tarzları vardır. Örneğin, stillerden bazıları D (doğrudan, kararlı, azimli), I (etkili, ilham verici, etkileşimli), S (sabit, destekleyici, kararlı) ve C (vicdanlı, dikkatli, uyumlu).DİSC Kişilik Envanteri

Enneagram Kişilik Testi Nedir?

Enneagram Kişilik Testi, temel motivasyonlarına, korkularına ve arzularına göre dokuz kişilik tipini ölçen karmaşık ve dinamik bir iş kişilik testidir.

İşe alım için uygun bir kişilik testi ararken, testin güvenilirliğini ve geçerliliğini göz önünde bulundurmalısınız. Bir kişi testi benzer koşullar altında birden fazla kez yaparsa, test sonucu aynı olmalıdır.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-mail listemize kayıt olun!

En yeni içerik ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için kaydolun.

Top